Lajme

Ne permbushjen e pritshmerive ndaj kolosit te letrave shqipe, poetit tone kombetar At Gjergj Fishta, Lezha ka promovuar perkthimin ne Frengjisht te kryevepres se tij letrare “Lahuta e Malsise”.
Sistemi i kullimit dhe vaditjes së tokave bujqësore të fërmerëve është përparësi e punës së Bashkisë Lezhë.
Në përgatitjet për sezonin e ri turistik që po afron, Bashkia Lezhë ka ndërhyrë në bllokun e pallateve të lagjes së vjetër të qytetit të Shëngjinit për prishjen e ndërtimeve pa leje që pengojnë investimet publike.
Me mbështetjen e kryebashkiakut Pjerin Ndreu, Bashkia Lezhë, me të ardhurat e saj, prej ditësh ka nisur nga puna për rehabilitimin e trotuareve tejet të amortizuara, që nuk është investuar prej shumë vitesh.
Në sheshin para Obeliskut të Besëlidhjes së Lezhës, janë bërë bashkë bulevardi që mban emrin e poetit tonë kombëtar “Gjergj Fishta” dhe kryevepra e Tij “Lahuta e Malcisë”, një vëllim poetik ky prej 17 mijë vargjesh, i cilësuar nga studiues me famë botërore si Ilijada Shqiptare, apo Bibla e Levruesve të Shqipes.
Pas një shkëputje 4-vjeçare, Bashkia Lezhë ka rikthyer çmimin letrar "At Zef Pllumi". Botimet më të mira në publicistikeë, memorialistikë dhe monografi, u vlerësuan nga kjo njësi vendore, në një aktivitet organizuar me pjesëmarrje mjaft të gjerë.
Perfundon se rikonstruktuari rruga e Torovices ne Lezhe. Eshte ky nje investim i Qeverise permes Fondit shqiptar te Zhvillimit, me vlere 316 milion lek duke bere te mundur rehabilitimin e ketij aksi me gjatesi 19.3 km,
Kompania “FarmVetLezha” po behet qender e aplikimit te nje teknologjie te re ne zhvillimin e sektorit te bletarise. Eshte pikerisht mjeku veterinar dhe bletari i njohur Prengë Pepa i cili po importon nga Finlanda zgjoje blete termoizolues te përbërë prej polisterini.
Lezha ka përkujtuar 552- vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastriotit Skendërbeu. Me këtë rast në Memorialin që ruan vendvarrimin e heroit, drejtues të pushtetit vendor dhe institucioneve, përfaqesues të partive politike e besimeve fetare, nxënës shkollash, qytetar të Lezhës, bënë homazhe e vendosën kurora e tufa me lule.
Ne mjediset e bibliotekes publike “Gjergj Fishta”Lezhe eshte diskutuar rreth librit VJEN TRAMP, te gazetarit e publicistit te njohur Frrok Çupi. Krijues letrar, gazetar e dashamires te librit ben pyetje dhe evitentuan vlerat e ketij libri.
Ne kuadrin e censusit nderkombetar te shpendeve shtegtues dimeror , drejtoria e zonave te mbrojtura te Qarkut Lezhe ne bashkepunim me shoqaten Ornitologjike Shqiptare(AOS) ben vrojtimin e evidentimin e shpendeve ne lagunat Kune-Vain, Patok dhe Tale.
Biblioteka ''Gjergj Fishta'' Lezhë në bashkëpunim me Klubin Letrar ''Ndoc Gjetja'', organizuan promovimin e Romanit ''Anjeza nuk u zgjua'', të shkrimtarit Preç Zogaj.
Këshilli Bashkiak i Lezhës, nën drejtimin e kryetarit Ernest Rakaj, në mbledhjen e radhës, me shumicë votash miratoi projektvendimin që kishte të bënte me pagesën e qirasë sipas vlerës së tregut të lirë, për familjet e evakuara nga banesat e tyre të dëmtuara nga tërmeti i 26-Nëntorit.
Këshilli Bashkiak i Lezhës e zhvilloi mbledhjen e radhës në sallën e tij të re të ngritur në mjediset e brendshme të Pallatin e Kulturës. Fillimisht kreu i këtij Këshilli Ernest Rakaj i ftoi gjithë anëtarët që në përkujtim të viktimave të tërmetit të 26 nëntorit, të mbajnë një minutë heshtje.
Sheshi Gjergj Kastrioti në Lezhë është veshur i tëri me dekorin e festave të fundvitit. Dritat shumëngjyrëshe kanë prekur çdo cep të këtij territori. Bashkia Lezhë, me interesimin e drejtpërdrejtë të kryebashkiakut Pjerin Ndreu, këtë vit ndryshe nga çdo vit tjetër, ka bërë ndryshime rrënjësore me dekorin ndriçues dhe gjithë zbukurimet e tjera, duke i dhënë jetë e gjallëri të veçante rrugëve e sheshit kryesor të qytetit.
Kushtet akomoduese për këta banorë plotësojnë standartet e një jetese normale. Siç bën të ditur administratorja e këtij hoteli, Ilda Gjekaj, në dispozicion të këtyre familjeve janë vënë dhoma komode me kushte normale fjetjeje dhe trajtim ushqimor.
Solidaritet, ndihmë e mikpritje vellazërore kanë gjetur 95 familje të zonave të dëmtuara nga tërmeti, të cilat po trajtohen me shumë përkujdesje në këtë kompleks turistik pranë bregdetit të Shëngjinit.
Bashkia Lezhë, me grupet e saj më të mira të inxhinierëve të ndërtimit vijon punën për verifikimin në terren të pallateve dhe shtëpive të banimit duke dhënë siguri tek qytetarët se cilat banesa janë të banueshme dhe cilat nuk janë të banueshme.
Punonjëset e Shërbimit Social të Bashkisë Lezhë, në bashkëpunim me shoqata të ndryshme, janë në çdo moment të ditës pranë familjeve të pastreha, me shërbimet dhe këshillat e tyre.
Duke ju përgjigjur interesit të qytetarëve të Lezhës, të cilët pësuan dëmtime në pallate e shtëpitë e banimit nga tërmeti i 26 Nëntorit kreu i Bashkisë Lezhë Z.Pjerin Ndreu bën të ditur se, Bashkia Lezhë me grupet e inxhinierëve po bën verifikimin e gjithë pallateve dhe apartamenteve në qytet.
Kushtet akomoduese për këta banorë plotësojnë standartet e një jetese normale. Siç bën të ditur menaxheri i Resortit Turistik “Rafaelo” Bledi Shima, në dispozicion të këtyre familjeve janë vënë 250 dhoma hoteli dhe po bëhen gati dhe 150 dhoma të tjera pasi numri i familjeve që kërkojnë strehim sa vjen dhe rritet.
Edhe territori i Bashkisë Lezhë u prek nga termeti i 26 Nëntorit, pasojat e të cilit bënë që qeveria të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme. Lëkundjet e fuqishme krijuan stres dhe panik tek qytetarët. Nuk pati humbje në jetë njerëzore por dëmtime në pallate dhe shtëpi private.
Është përkujtuar 75 vjetori i Çlirimit të Lezhës. Në ceremoninë e organizuar me këtë rast ishin të pranishëm drejtues të pushtetit lokal, veteranë, pjesëtarë e të afërm të familjeve të të rënëve për liri dhe qytetarë të Lezhës, të cilët vendosën kurora me lule dhe bënë homazhe tek varrezat e dëshmorëve.
Nën drejtimin e Kryetarit Ernest Rakaj, në mbledhjen e tij të radhës, Këshilli Bashkiak i Lezhës, shqyrtoi dhe miratoi disa projektvendime që kishin të bënin kryesisht me paketën fiskale për vitin 2020 dhe listën paraprake të pronave të paluajtshme që kërkohen të transferohen në pronësi të Njësive Administrative Blinisht e Zejmen të Bashkisë Lezhë.
Punonjësit e Drejtorisë së Shërbimeve Publike pranë Bashkisë Lezhë kanë nisur nga puna për vendosjen e koshave të rinj të plehrave anës rrugëve e trotuareve të qytetit të Lezhës.
Në Njësinë Administrative Ungrej, Bashkia Lezhë ka në vëmendjen e saj edhe mirëmbajtjen e rrugëve rurale.
Kreu i Bashkisë Lezhë z.Pjerin Ndreu priti në një takim miqësor ekipin e mundjes “Besëlidhja”, i cili zuri vendin e dytë në kampionatin e fundit të organizuar para pak ditësh në Shkodër.
Bashkia Lezhë dhe Drejtoria e Shërbimeve Publike, tani në prag dimri kanë nisur nga puna për shpërndarjen e lëndes drusore për ngrohje në shkolla.
Bashkia Lezhë është kthyer në institucion shërbimi e shërbesash ndaj komunitetit qytetar deri në fshatrat skajore të çdo njësie administrative.
Ministri i Brendshëm Sander Lleshaj, shoqëruar nga kreu i Bashkisë Lezhë Pjerin Ndreu, Prefekti Gjokë Jaku, Kryetari i Këshillit të Qarkut Eduart Ndreca, drejtues të arsimit e policisë, bëri një vizitë në shkollat e Lezhës. Ndalesa e radhës ishte Shkolla e Mesme Profesionale "Kolin Gjoka", në qytetin e Lezhës, e cila ka nxjerrë ndër vite me dhjetëra teknikë e profesionistë.
Një bashkëbisedim vëllazëror ka nisur mes Bashkisë Lezhë me anëtarë të këshillit komunal të Gjakovës. I pranishëm në këtë takim ishte edhe kreu i Bashkisë Lezhë z.Pjerin Ndreu.
Me banorë dhe biznese të Njësive Administrative Zejmen dhe Kolsh është diskutuar hapur me publikun rreth Projekt-Paketës Fiskale të Bashkisë Lezhë për vitin 2020.
Sot, Qeveria Gjermane përmes KFW, Qeveria Zvicerane përmes SECO, Delegacioni Evropian, Qeveria Shqiptare dhe Bashkia Lezhë , nënshkruan marrëveshjen për fillimin e projekteve dhe investimin në: -Sistemimin e të gjithë kanaleve të ujërave të zeza e të bardha dhe gjithë përrenjëve të shiut në qytetin Lezhë. -Ujësjellësat e Lagjes “Nënë Tereza”, të Shëngjinit dhe Gocaj-Kakarriq.
Bashkia Lezhe ka diskutuar me biznesin e madh në Shëngjin Projekt-Paketën e re Fiskale për vitin 2020. Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Pashk Paloka, duke hapur këtë takim, shprehu vlerësim për bashkinë, për mënyrën e bashkëpunimit me biznesin, hartimin dhe diskutimin e kësaj pakete.
Bashkia Lezhë po organizon takime në të gjitha njësitë vendore për diskutimin e projekt- paketës fiskale për vitin 2020. Një takim i tillë, i organizuar me komunitetin qytetar të Lezhës dhe grupet e interesit, kishte të bënte me ekspozimin, vjeljen e mendimeve dhe propozimeve rreth paketës së re fiskale, që pritet të miratohet nga Këshilli Bashkiak.
Në 148-vjetorin e lindjes së poetit tonë kombëtar At Gjergj Fishta, në një aktivitet të organizuar nga Bashkia Lezhë, Homeri i letrave shqipe u përkujtua në truallin ku lindi, me tema e studime shkencore, koncert artistik dhe mozaik recitimesh të përzgjedhura nga vepra e tij letrare.
Zona bregdetare Tale-Grykë Lumi-Alk drejt zgjidhjes njëherë e përgjithmonë të situatës së ujit dhe kanalizimeve të ujërave të zeza!
Kreu i Bashkisë Lezhë z.Pjerin Ndreu bën të ditur se Lezha brenda 2 viteve do ketë të zgjidhur problemet përsa i përket ujit të pijshëm, kanalizimeve të ujërave të zeza e të bardha në qytet dhe zonat përreth.
Famullia e Blinishtit Lezhë dhe Dioqeza e Sapes kanë përkujtuar në Fshatin Piraj 25 vjetorin e ardhjes në këtë Famulli të “Motrave Punëtore të Vogla të Zemrave të Shenjta”, të cilat punojnë me përkushtim për të ndihmuar njerëzit në nevojë dhe të sëmurët.
Kreu i Bashkisë Lezhë z.Pjerin Ndreu, shoqëruar nga drejtorët e këtij institucioni dhe specialistët e financave, ishte në Njësinë Administrative Ungrej për të diskutuar me banorët e zonës Paketën Fiskale 2020.
Diskutimi për Paketën Fiskale 2020 me grupet e interesit u zhvillua dhe në Njësinë Administrative Shëngjin, ku administrata drejtuese e Bashkisë Lezhë, komuniteti i biznesit dhe ai qytetar kanë diskutuar gjerësisht rreth projekt-paketës fiskale për vitin që po vjen.
Edhe në Njësitë Dajç e Blinisht vijuan diskutimet e hapura për Paketën Fiskale të Bashkisë Lezhë për vitin 2020.
Në çdo njësi administrative të Bashkisë Lezhë punohet në ofrimin e shërbimeve ndaj komunitetit.
Në sheshin “Gjergj Kastrioti”, para Bashkisë Lezhë, punonjësit e Drejtorisë së Shërbimeve Publike kanë nisur nga puna për riparimin e disa dëmtimeve të krijuara në levizjen e gurëve të vegjël dekorativ, thyerjen e mermereve dhe mbulesave të pusetave.
Femijet e kopshtit “Beselidhja” ne qytetin e Lezhes do te kene godinen e tyre te re, me te gjitha kushtet normale te trajtimit dhe edukimit mesimor, per te cilen u investuan 51.578.208 lek .
Bashkia Lezhe vazhdon punen per lirimin e hapsirave publike te zaptuara padrejtesisht nga kundravajtes ligjor. Siç shprehet kreu i Bashkise Pjerin Ndreu ne faqen e tij te fcb, situata e krijuar eshte nje katrahurë qe duhet te zgjidhet njehere e mire !
Punonjes e drejtues te Njesise Administraitve Shengjin punuan sot ne pastrimin e prerjen e bimesise se keqe ne rrugen nga kryqezimi i Lapidarit ne drejtim te liqenit te Knalles.
Sheshi “Gjergj Kastrioti” para Bashkisë Lezhë, pas shumë problemesh të trashëguara në sistemin e rrjetit elektrik të ndriçimit, mbremë është ndriçuar i tëri.
Ka nisur puna për ndërtimin e maternitetit të ri të Lezhës brenda korpusit të këtij spitali rajonal. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, shoqëruar nga Kryetari i Bashkisë Lezhë Pjerin Ndreu, Prefekti i Lezhës Gjokë Jaku dhe deputetja Ardiana Jaku, inspektoi punimet për maternitetin e ri, një investim i qeverisë shqiptare prej 3.2 milionë dollarë, që tashmë ka nisur të bëhet realitet për banorët e Lezhës.
Kreu i Bashkisë Lezhë z.Pjerin Ndreu është takuar me banorë të Fshatit Tresh të Njësisë Administrative Zejmen.
Kalaja e Lezhës, në kuadër të Ditëve Europiane të Trashëgimisë Kulturore mikëpriti fëmijë e të rritur për të kaluar disa orë në natyrë mes tingujve të muzikës dhe lojërave zbavitëse.
Në vazhdimin e punimeve që po kryen Bashkia Lezhë në shumë sektorë shërbimesh, në trotuaret dhe kryqëzimet kryesore të qytetit po vendosen kangjella estetike dhe të sigurta që lehtësojnë qarkullimin e qytetetarëve në rrugë.
Pastrimi i rrugëve rurale nga ferrat dhe shkurret është fronti i punës së radhës të shërbimeve të Bashkisë Lezhë.
Pastrimi i lumit Drin në dy anët e tij, në gjithë gjatësinë e shetitores, është njëri prej fronteve të shumta të punës që ka hapur Bashkia Lezhë në drejtim të pastrimit të mjedisit, përmirësimit të rrjetit infrastrukturor dhe lirimin e hapësirave publike.
Zyra e Turizmit në Bashkinë e Lezhës bëri të mundur që pas përpjekjeve të vazhdueshme të mundësojë në bashkëpunim me Zyrën Rajonale të Punësimit kursin për udhërrëfyes turistik rajonal.
Për parandalimin e fenomenit përmbytje në ditë me reshje, Drejtoria e Shërbimeve Publike pranë Bashkisë Lezhë dhe Ujësjellës-Kanalizime, vazhdojnë punën me intensitet për zëvendësimin dhe zhbllokimin e tubacioneve të kanalizimit të ujërave në rrugët e qytetit.
Lirimi i hapësirave publike nga ndërtimet e paligjshme, mbetet prioritet i punës së Bashkisë Lezhë.
Akademia e futbollit “Brian’s” në Lezhë, e vetmja e këtij lloji në shkallë vendi, që drejtohet nga ish-futbollisti i Besëlidhjes Gjergj Filipi, sa vjen dhe zgjerohet, duke rritur interesin e qindra fëmijëve e të rinjëve që janë të apasionuar pas sportit të bukur të futbollit.
Rritja e cilësisë së shërbimeve ndaj komunitetit qytetar është përparësi e punës së Bashkisë Lezhë. Shumë shërbime po levizin pozitivisht në këtë drejtim. Prej ditësh me interesimin e drejtpërdrejtë të kreut të bashkisë Pjerin Ndreum, ka nisur puna për pastrimin e territorit në gjithë njësitë administrative.
Në 35 shkollat e Lezhës filloi viti i ri mesimor 2019-2020. Sipas të dhënave të Drejtorisë Rajonale të Arsimit, procesi mësimor nisi normalisht e pa probleme si në shkollat e arsimit fillor, 9-vjeçar, atij të mesëm dhe profesional.
Sfidat dhe mundesitë e tregut të punës për të rinjtë, ka qenë temë kryesore e konferencës së organizuar në Lezhë nga Qendra Social-Kulturore “HANA” në bashkëpunim me Bashkinë Lezhë, Drejtorinë Rajonale të Arsimit dhe institucionet e tjera.
Është konstituuar Këshilli i Qarkut të Lezhës. Ishin të pranishëm Ministri i Brendshëm Sander Lleshaj, Prefekti Gjok Jaku dhe deputetja e zonës Ardiana Jaku.
Në festën e Shenjtërimit të Nënë Terezës, Bashkia Lezhë dhe Pallati i Kulturës organizuan një veprimtari përkujtimore në nderim të kësaj figure të ndritur të Kombit Shqiptar, e cila la gjurmë të paharrueshme në historinë e njerëzimit teksa shërbeu dhe përcolli dashuri të pakursyer për njerëzit në nevojë. Të duash, shprehej Nënë Tereza, do të thotë të bësh gjëra të vogla me dashuri të madhe.
Observatori për të Drejtat e Fëmijëve dhe të Rinjve, mbi bazën e një marrëveshjeje mes Ministrisë së Arsimit dhe Bashkisë Lezhë, mbështetur nga UNICEF, zbaton projektin: “ Çdo fëmijë në shkollë”, projekt i cili konsiston në regjistrimin e të gjithë fëmijëve në arsimin e detyruar.
Bashkia Lezhë, me iniciativen e kreut të saj z.Pjerin Ndreu, organizoi një aksion për pastrimin e territorit nga mbetjet urbane dhe hedhurinat vend e pa vend.
Për të 14-tin vit radhazi Bashkia e Lezhës organizon festën e “Ditës së Shtegtarëve”. Kjo festë mbarëqytetare, e kthyer tashmë në një traditë të bukur, organizohet në nderim dhe respekt të të gjithë emigrantëve të Lezhës, të cilët në kërkim të një ëndrre të re dhe jete më të mirë, morën rrugët e kurbetit duke lënë familjet dhe vënë në rrezik jetën e tyre.
Konstituohet Këshilli i Bashkisë Lezhë i dalë nga zgjedhjet e pushtetit lokal të 30 Qershorit. 41 anëtaret e këtij këshilli pasi zgjodhën drejtuesit, u bë betimi i Kryetarit të Bashkisë z.Pjerin Ndreu, i cili do të drejtojë Bashkinë e Lezhës për një mandat 4-vjeçar.
Bashkia Lezhë prej 2 vitesh eshte partnere në projektin “Heart of Europe, He-Art” , me partner udhëheqës : Organizata e Teatrit Kolenc (DRUŠTVO GLEDALIŠČE KOLENC) Slloveni dhe ka marrë pjesë në 6 evente ndërkombëtare të organizuara në kuadër të këtij projekti.
Në Evropën e sotme, gjuha e urrejtjes është një nga format më të zakonshme të jotolerancës, diskriminimit dhe ksenofobisë. Ne shohim një përzierje toksike të gjuhës së urrejtjes, lajme të rreme dhe "fakte alternative" që paraqesin një kërcënim serioz për lirinë dhe demokracinë. Këto tendenca qëndrojnë në kontrast të thellë me vlerat dhe qëllimet e Evropës, që i kushtohet përhapjes së të drejtave të njeriut në të gjithë kontinentin dhe më tej.
Organizimi i këtij programi mbahet për të tretin vit radhazi në këtë Komunë dhe të ftuar janë nga të gjitha trevat shqiptare. Vizita konsistonte në bashkëpunime institucionale ndërmjet Bashkisë Lezhë dhe Komunës Casalvecchio di Puglia për promovimin e kulturës dhe turizmit në këto dy qeverisje vendore.
Bashkia Lezhë nisi punën për rikonstruksionin e plotë të segmentit rrugor Tale 1-Alk; Tale 2- Grykë Lumi në Njësinë Administrative Shënkoll. Realizimi i këtij investimi bëhet me financim nga të ardhurat e bashkisë në masën 100 %.
Instrumemtistin e talentuar popullor Pal Dedgjonaj, laurat e pjesëmarrës në shumë Festivale Folklorike Kombëtare e veprimtari artistike, Këshilli i Bashkisë Lezhë e ka vlerësuar me titullin Qytetar Nderi i Lezhës.
Ky investim i realizuar nga Bashkia Lezhë do të përmirësojë jetën e banorëve të zonës pasi ndër të tjera, përshkon segmentin pranë shkollës dhe qendrës shëndetësore.
Bashkia Lezhë mori pjesë në Konferencën përmbyllëse të projektit EU CAN (Rrjeti Evropian për Biseda dhe Alternativa Narrative në të cilin ka qënë pjesë këto 2 vitet e fundit.
Për herë të parë Shëngjini do të ketë Qendrën e Moshës së Tretë. Të gjitha shërbimet do të ofrohen falas nga Bashkia Lezhë. Në fokus është shtimi dhe përmirësimi gradual i këtyre kushteve.
Punimet për rikonstruksionin e plotë të Shkollës së Mesme të Bashkuar ‘’Karl Gega’’ në Balldre po shkojnë drejt fundit.
Bashkia Lezhë, me te ardhurat e saj, ka ndërhyrë duke bërë për herë të parë ndriçimin e rrugës së Kunes në bregdetin e plazhit të Shëngjinit.
Bashkia Lezhë është drejt mbylljes së investimit për sistemimin dhe asfaltimin e rrugës Zojs-Varreza, Mabë-Varreza si dhe rrugës së shkollës"Ndre Mjeda", në Njësinë Administrative Dajç. Tri investimet realizohen nga të ardhurat 100% të Bashkisë Lezhë.
Jane drejt përfundimit punimet për rikonstruksionin e plotë të kopështit “Gurra” në Lezhë.
Performanca e buxhetit të vitit 2018, ishte në qendër të një takimi të zhvilluar në Lezhë me faktorë dhe aktorë lokalë ku përballë tyre ishin qytetarë ku u bë një Raport i Buxhetit miqësor dhe i lexueshëm.
Këshilli i Bashkisë Lezhë i jep titullin “Qytetar Nderi” mjekut Agron Belishova dhe “Mirënjohja e Qytetit” biznesmenit Kristian Ndue Kola. Në mjediset e bibliotekës publike “Gjergj Fishta” u organizua ceremonia për dhënien e titujve të nderit.
Data 12 Qershor mban emrin Dita Ndërkombëtare Kundër Shfrytëzimit të Fëmijëve për Punë.
Në “Ditën e Rreshajave” dhe në përkujtim të emrit e kontributit të famullitarit të Blinishtit, misionarit të shpresës, priftit italian Monsinjor Antonio Sharra, kisha e kësaj famullie celebroi një meshë të shenjtë që drejtohej nga pasardhësi i Sharrës Dom Enso.
Në mjediset e bibliotekës publike “Gjergj Fishta” Lezhë është promovuar libri: “Antologjia-Gegnishtja Poetike” e autorit Filip Guraziu’ ku ishin të pranishëm mësues të gjuhës dhe letërsisë shqipe, krijues, botues e gazetarë të mediave të shkruara dhe vizive.
Shkolla amerikane “Lezha Akademik Center” që ka hapur dyert e saj prej vitesh në Lezhë, është një model i përparuar bashkëkohor në proçesin mësimor të të nxënit. Nxënësit që kanë mbaruar në këtë shkollë kanë dalluar në përgatitjen e tyre edhe në shkollat e arsimit të lartë.
Bashkia Lezhë në bashkëpunim me Colacem Albania-Gocaj, përmbyllin me sukses një punë shumë të domosdoshme që iu vjen në ndihmë fermerëve të cilët merren me mbarështimin e kafshëve të imta dhe jo vetëm.
Përfaqësues të Shoqatave të bashkive dhe rajoneve nga e gjithë Europa janë mbledhur në këtë forum me temën “Investing in Western Balkans - Investing in Europe”, që do të ketë në fokus ekonominë, lidhjen e territoreve dhe shoqërinë civile me synim të rinjtë, kulturën si dhe sigurinë.
Me interesimin dhe mbështetjen e Bashkisë Lezhë, si çdo vit tjetër, Qendra Kulturore e Fëmijëve “Gjergj Lacaj”, me rastin e Fiter Bajramit ka parakaluar në rrugët e qytetit, ku me këngët, meloditë orkestrale, kostumet dhe vallet popullore ndezën një atmosfere festive.
Hapja e sezonit të ri turistik nga Bashkia Lezhë, këtu në mjediset e plazhit të Ranës së Hedhun organizohet njëherësh me përgatitjet që po bëhen për startimin e një eventi të rëndësishëm kulturor europian.
Bashkia Lezhë vijon përgatitjet për sezonin e ri turistik që po afron. Prioritet është puna në pastrimin e rërës dhe mjediseve në afërsi të plazheve të Shëngjinit, Ranës së Hedhur dhe të Tales, të cilët pritet që këtë vit të frekuentohen nga një numër me i madh turistësh e pushuesish se vitin e kaluar.
Bashkia Lezhë gjithnjë me politikat e saj po investon në rehabilitimin e rrjetit infrastrukturor të fshatrave. Prej ditësh ka vijuar puna për rikonstruksionin e plotë të rrugës së Myltës në Njësinë Administrative Shënkoll.
Përmes Fondit Shqiptar të Zhvillimit, Bashkia Lezhë ka ndërhyrë në rikonstruksionin e plotë të Shkollës së Mesme të Bashkuar “Karl Gerga” Balldre, e cila prej vitesh ndodhej në një gjëndje tejet të amortizuar.
Në kuadrin e Ditës Botërore të Bletëve është organizuar në Lezhë panairi i prodhimeve të bletarisë “Pa bletë s’ka jetë - Mbrojmë bletët, mbrojmë planetin”.
Në kuadër të "Javës Europiane", si dhe në bashkëpunim me projektin "Bashkitë për në Europë", Bashkia Lezhë organizoi një takim me të rinjtë e shkollave të Lezhës, ku pjesë e këtij takimi ishin të rinjtë e gjimnazeve.
Duke u bërë mbështetëse dhe partnere e projektit “Sport për integrim dhe zhvillim të qëndrueshëm” Bashkia Lezhë për herë të dytë në lumin Drin organizon gara sportive me kajak. Ky sport ka zgjuar interesin e rinisë së qytetit, e cila është bërë pjesë e kësaj veprimtarie.
Është perkujtuar në qytetin e Lezhës 5-Maji, Dita e Deshmorëve. Me këtë rast në varrezat e deshmorëve bënë homazhe e vendosen kurora me lule drejtues të pushtetit lokal, veteran të luftës, pjesëtarë e të afërm të familjeve të të rënve, përfaqësues të partive politike, punonjës të administratës publike dhe qytetarë të Lezhës.
Për të dytin vit radhazi Bashkia Lezhë organizon Festivalin e Gastronomisë: ''Lezha Gatuan '. Me produktet e tyre, merrnin pjesë restorantet më të njohur, kuzhinierët më të mirë, kryesisht te Lezhes, të ardhur nga rrethe të tjera të vendit, Kosova, Maqedonia e Veriut dhe mali i Zi
Bashkia Lezhë ka përkujtuar 614 vjetorin e lindjes se heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skenderbeu. Aktiviteti përkujtimor, me zjarert e ndezura, është zhvilluar në orët e mbrëmjes në mjediset e vendvarrimit të heroit, tërësisht i restauruar.
“Të sigurt mbi dy rrota”, është konkursi që zhvillohet për herë të parë në qytetin e Lezhës nga shoqata kombëtare “Auto Club Albania”. Konkuruan 6 shkolla publike dhe jo publike të bashkisë Lezhë, ku çdo njëra syresh përfaqësohej, në këtë konkurs, me një ekip të përbërë prej kater nxënësish
Kryetari i Bashkisë Lezhë z.Fran Frrokaj mori pjesë në takimin e mbajtur në Turqi, Asambleja Shoqatës Botërore e Bashkive.
Në kuadrin e Ditës Botërore të Librit, Biblioteka Publike “Gjergj Fishta” Lezhë organizoi një takim me lexues, krijues dhe letrarë, ku nxënës të shkollave të Lezhës sollën pjesë nga letërsia e afirmuar shqiptare dhe kryeveprat e letërsisë botërore.
Besimtarët katolikë të Lezhës kanë kremtuar Ditën e Pashkëve, ringjalljen e Krishtit, si dita më e rëndësishme në kalendarin festiv të krishterë. Festa,e një ‘‘Pashke ndryshe’’, këtë vit u zhvillua në sheshin “Gjergj Kastrioti - Skënderbeu”.
Ka inspektuar punimet në mbjelljen e fidanëve me akacie në kurorën e Kalasë, kreu i Bashkisë së Lezhës z.Fran Frrokaj, i cili që në krye të herës, me drejtoritë vartëse, organizoi punën për hartimin dhe zbatimin e këtij projekti mjaft të rëndësishëm në parandalimin e fenomenit eroziv, duke pyllëzuar gjithë pjesën e degraduar të kësaj zone.
Një eksperiencë pune në bashkitë Cerrik, Himarë dhe Lezhë.
Muaji prill po shënon rritje të fluksit të vizitorëve dhe turistëve të huaj për në zonën historike dhe arkeologjike të qytetit të Lezhës.
Fenomeni eroziv, me rrëshqitje dherash, që vepron në kalanë e qytetit të Lezhës, shpesh është shoqëruar me pasoja për rrjetin infrastrukturor por dhe për banorët e lagjeve aty pranë.
Në kuadër të ditës Ndërkombëtare të Romëve, Organizata Shqiptare E Urdhërit të Maltës, në bashkëpunim me Bashkinë Lezhë dhe Drejtorinë Arsimore Rajonale Lezhë kanë organizuar aktivitete kulturore - artristike, edukuese e integruese ku përformuan fëmijët e këtij komuniteti.
Shkrimtari Ridvan Dibra ka promovuar në mjediset e Bibliotekës Publike të qytetit të Lezhës romanin e tij: “Dashuritë e Virgjëreshës Madalenë”, ku subjekti i këtij romani trajton fatin e Madalenës në tri etapa të jetës ku adoleshenca është përcaktuese.
Në kuadër të 8-Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Komunitetit Rom, edhe në qytetin e Lezhës u zhvilluan veprimtari të shumta në fokus të të cilave ishin arsimimi dhe integrimi i fëmijëve, traditat, arti, kultura, kënga dhe vallja e këtij komuniteti.
Nga shumë aktivitete që Biblioteka Publike “Gjergj Fishta” Lezhë organizon me lexuesit, një vend të veçantë merr edhe ajo me nxënësit e shkollave të arsimit 9-vjeçar, që punën me librin e vlerësojnë si prioritare në proçesin e të mësuarit.
Sheshi kryesor i qytetit të Lezhës që mban emrin e heroit tonë kombëtar është vendi i duhur ku pritet të vendoset shtatorja e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut.
Fondacioni Mary Ward Loreto në bashkëpunim me Bashkinë Lezhë kanë organizuar forumin me temë: “Emigrimi dhe pasojat e tij në komunitet”.
Nën drejtimin e kryetarit Kristian Gjidoda, në mbledhjen e tij të radhës, Këshilli Bashkiak i Lezhës me shumicë votash shqyrtoi dhe miratoi disa projektvendime që kishin të bënin kryesisht me dhënien e ndihmës ekonomike për përiudhën 1-31 mars 2019, kompensimin e energjisë elektrike dhe dhënien e pagesës për përsonat me aftësi të kufizuar.
Trajtimi i qenve endacakë është një projekt i mbështetur nga Bashkia Lezhë dhe që po gjen zbatim në gjithë territorin e saj.
Pas përgatitjes dhe shfaqjes së 6 premierave të Teatrit të Kukullave, Qëndra Kulturore e Fëmijëve “Gjergj Lacaj” Lezhë vunë në skenë dhe shfaqën për artdashësit melodramën e parë “E dua Jetën”.
Zadrimorët mblidhen në Gjadër dhe festojnë së bashku Shën Jozefin. Një atmosferë festive krijohet në qëndren e Gjadrit ku instrumentistë, interpretues të këngës e lojrave të ndryshme dhe valltarë me kostumet tradicionale të krahinës, nën ritmet e melosit popullor këndojnë e kërcejnë vallet e këngët e folkut burimor të trevës së Zadrimës.
Organizata “Dora e Pajtimit” në bashkëpunim me organizatat "Liburnetik" dhe "Gratë në Shërbim Publik" po zbatojnë projektin “Rrjeti Rinor Lezhë – LYONET”.
Dashuria për vendlindjen, deshira për të ditur kush jemi dhe nga kemi ardhur, bëri që autori Evaristo Coli, pas një pune katër vjeçare të prezantojë para lexuesve të Lezhës librin e tij: “Gjenealogjia e fiseve Kallmet, Rraboshtë e Mërqi.
Bashkia e qytetit të Lezhës ka përkujtuar 75-vjetorin e lindjes së poetit Ndoc Gjetja, i cili u nda nga jeta 9-vite më pare.
Bashkia Lezhë po tregon kujdes në rehabilitimin e lulishteve dhe mjediseve të tjera të gjelbërta.
Me rastin e 7-Marsit, kreu i Bashkisë z.Fran Frrokaj priti një grup mësuesish dhe drejtuesish të shkollave të Lezhes.
Në përkujtim të 575-vjetorit të Kuvendit të Lezhës, një nga ngjarjet më të rëndësishme në historinë e kombit shqiptar, Bashkia Lezhë ka organizuar veprimtari kulturore artistike me temën: “Rron në shekuj Besëlidhja e Lezhës”.
Bashkia Lezhë dënon dhunën ndaj arbitrit Eldorian Hamiti, bashkeqytear i joni,një specialist i çertifikuar nga organet më të larta të botës së futbollit.
Kryetari i Bashkisë Lezhë z.Fran Frrokaj uron shqiptarët në Tuz dhe mbarë Malin e Zi për bashkimin dhe triumfin në zgjedhjet lokale që iu dha fitoren mbi të gjitha shqiptarëve.
Bashkia Lezhë dënon ngjarjen e ndodhur sot në autostradë pranë fshatit Tresh, ku është qëlluar me armë zjarri ndaj automjetit në të cilin lëvizte një punonjës i bashkisë, Inspektor i INUV-it, së bashku me një tjetër shtetas që nuk është punonjës bashkie.
Informacion mbi gabimet, dobësitë dhe rekomandimet për organizatat e shoqërisë civile (oshc) me qëllim përmirësimin e projekt propozimeve të tyre bazuar në gjetjet e Thirrjes së parë publike për OSHC-të në Bashkinë Lezhë në kuadër të programit reload
Pas hapjes së Thirrjes së Dytë për projekt propozime që Bashkia Lezhë ka shpallur me datë 6 Shkurt 2019, ditën e Marte me datë 19 Shkurt 2019 u mbajt një seance informimi për organizatat e shoqërisë civile të interesuar për të konkuruar në këtë thirrje.
Kjo është ura e fshatit Mabë në Njësinë Administrative Dajç të Bashkisë Lezhë. Një urë tejet e amortizuar prej vitesh, e cila në kohë rreshjesh e prurjesh të shumta të lumit Drin ishte bërë shqetësim e pasiguri për jetën e banorëve të këtij fshati dhe fshatrave të tjerë që kalonin përmes kësaj ure.
Me të ardhurat e saj Bashkia Lezhë ka nisur një bum investimesh për rehabilitimin e rrjetit infrastrukturor të qyteteve dhe fshatrave të njësive administrative.
Përmes Fondit Shqiptar të Zhvillimit Bashkia Lezhë ka ndërhyrë në rikonstruksionin e plotë të Shkollës së Mesme të Bashkuar “Karl Gerga” Balldre, e cila prej vitesh ndodhej në një gjëndje tejet të amortizuar.
Shoqata e Bashkive zhvilloi takim në Bashkinë Lezhë me partnerë të Projektit MD.net, i financuar nën thirrjen Interreg MED, ku ishin të pranishëm partnerë lokal dhe 12 partnerë të tjerë nga 9 vende të ndryshme të Europës.
Është promovuar libri: ‘Mirdita për Kolë Mirditën’ të gazetarit Gjergj Marku. Një botim ky kushtuar dëshmorit Kolë Mirdita, me rrënjë nga Mirdita, i cili në moshën 22-vjeçare dha jetën në fushën e betejes duke u bërë shkëndi drite për lirinë e Kosovës.
Bashkia Lezhë dënon ngjarjen e ndodhur rreth mesnatës së shkuar ku është qëlluar me armë zjarri disa herë nga jashtë në një distatancë të papërcaktuar, godina e Njësisë Administrative Blinisht.
Në kuadrin e botimeve albanologjike dhe të letersisë së traditës, Entit Botues “Gjergj Fishta” Lezhë riboton për here te pare pas 110 vitesh Fjalorin e Gjuhës Shqipe të Shoqërisë “Bashkimi”.
Nën kujdesin e Kryetarit të Bashkisë Lezhë z.Fran Frrokaj, Shoqata e Bashkive organizoi sot takimin e Komitetit Drejtues ku u diskutua për çështje me interes të pushtetit vendor si dhe për veprimtarinë e shoqatës.
Në kuader të konsultimit mbi perzgjedhjen e prioriteteve për thirrjen e dytë që do të hapet nga Bashkia Lezhe dhe UNDP, është zhvilluar takimi ditën e Premte, datë 25.01.2019 në ambientet e Bibliotekës “Gjergj Fishta” me organizatat e shoqerisë civile që operojnë brenda dhe jashtë territorit të Bashkisë Lezhë.
Pa votat e këshilltarëve të PS, Këshilli Bashkiak Lezhë ka miratuar buxhetin e vitit 2019, buxhet i cili është 1 mld e 800 mln lekë. Në mbledhje pati një serë diskutimesh, ndërsa Bashkia Lezhë bëri me dije se nuk ka asnjë rritje të taksave apo tarifave vendore por reduktim të çdo takse dhe tarife në masën 15-25%, ndërsa taksa e banesës sipas VKM do të paguhet në faturën e ujit të pijshëm.
Mjeshtër i publicistikës, reportazhit dhe i fjalës poetike, studiuesi Ndue Dedaj promovoi në Lezhë botimin e tij të radhës "Skënderbeu Bashkëkohës"- një rrugëtim i brishtë ky i shqiptarit të sotëm në truallin që ka shkelur, si një përpjekje personale për ta njohur më mirë historinë e tij në dheun që e lindi.
Është përkujtuar në Lezhë 551- vjetori i vdekjes së Gjergj Kastriotit -Skendërbeut. Me këtë rast në memorialin që ruan vendvarrimin e heroit, drejtues të pushtetit vendor dhe institucioneve, përfaqësues të partive politike e besimeve fetare, nxënës shkollash, qytetarë të Lezhës, bënë homazhe e vendosën kurora e tufa me lule.
Administrata e Bashkisë Lezhë, institucioneve të ndryshme si dhe qytetarë iu bashkuan nismës së dhurimit vullnetar të gjakut, seancë e zhvilluar në ambjentet e bashkise.
Në mjediset e bibliotekës publike të qytetit të Lezhës, shkrimtari dhe dramaturgu Stefan Çapaliku ka promovuar vëllimin e tretë të librit të tij “Secili Çmendet Sipas Mënyrës së Vet, botuar nga enti botues “Gjergj Fishta”.
Me rastin e festave të fundvitit, në Qendren Kulturore të Femijeve “Gjergj Lacaj” Lezhë, eshte organizuar nje aktivitet me femijët me aftësi ndryshe. Ky aktivitet, organizuar nga Bashkia Lezhë dhe Qendra e Zhvillimit Ditor, në fokusin e tij kishte shtimin e vemëndjes dhe të perkujdesjes në krijimin e kushteve sa më normale për fëmijët me aftësi ndryshe. Ishin keta femije, që në bashkëpunim me nxenesit e Shkolles ameriakne “Lezha Akdemik Center” kishin përgatitur nje program muziko-letrar.
Shkolla amerikane “Lezha Akademik Center” me kontributin financiar të prindërve të nxënësve që ndjekin mësimet në këtë shkollë, për të gjashtin vit radhazi, në prga të festave të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri
Bashkia Lezhe ne parg te festave te fundvitit, Krishtlindjeve dhe Vitit te RI, ka shperndare ndihma me ushqime per familjet ne nevoje ne gjithe Njesite Admnistrative.
Në prag të festës së Vitit të Ri Sherbimi Social pranë Bashkisë Lezhë në bashkëpunim me Qendrën Komunitare Multifunksionale ka shpërndarë dhurata të ndryshme për fëmijët e komunitetit rom e egjyptian si dhe për fëmijët e tjerë të familjeve në nevojë.
Për t’ju bërë të mundur që të festojne si gjthë familjet e tjera, Bashkia Lezhe me kontributin e saj finaciar, me rastin e festave te fundvitit po shperndanë pako me ndihma ushqimore për gjithë familjet ne nevoje të Njesive Administrative
Me fondet e veta të emegjencës Bashkia Lezhë ka nisur punën për zbatimin e projektit që ka të bëjë me rehabilitimin e një segmenti në rrugën e kalasë, i cili, si pasojë e fenomenit eroziv. me gjithë murin mbajtës ka pësuar një shembje massive dherash.
Është dhjetori i katërt që Bashkia Lezhë në prag të festimit të Vitit të Ri organizon panairin e gjelit të detit. Me qellim për të krijuar mundësi për fermeret e Zadrimës në ekspozimin dhe shitjen e ketij produkti Bashkia u ka caktuar atyre vende të posaçme.
Ndryshe nga çdo vit tjetër sheshi para Bashkisë Lezhë “Gjergj kastrioti Skenderbeu” është kthyer në një arenë festimesh të gëzuara për qytetarët që do zgjasin deri natën e ndërrimit të viteve.
“Dita e Shenjtë Arbnore” ka qenë premiera e re që Pallati i Kulturës Lezhë në bashkëpunim me shkollën amerikane “Lezha Academic Center” kanë shfaqur para artdashësve lezhjanë në kuadrin e vitit mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit Skënderbeu dhe festave të fundvitit.
QKF “Gjergj Lacaj” shfaq premierën - Festojmë të gëzuar Qendra Kulturore e Fëmijëve “Gjergj Lacaj” Lezhë është bërë një vatër e rëndësishme e formimit dhe edukimit kultuor-artistik të fëmijëve.
Atmosfera e prag festave të vitit të ri ndihet kudo në qytetin e Lezhës. Dekori festiv i dritave shumëngjyrëshe është instaluar në sheshet dhe rrugët e qytetit.
Në përkujtim të 28-Nentorit, 106-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë Kombëtare, Bashkia e Lezhës në nderim të kesaj date me rëndësi historike organizoi disa veprimtari.
Në kuadër të 16 ditëve të aktivizimit kundër dhunës me bazë gjinore, Bashkia Lezhë sëbashku me aktorë lokalë nënshkruan marrëveshjen e bashkëpunimit mbi “Mekanizmin e bashkërendimit të punës për referimin dhe trajtimin e rasteve të dhunës në marrëdhëniet familjare”.
Nën drejtimin e kryetarit Kristian Gjidoda, në mbledhjen e tij të radhës, Këshilli Bashkiak i Lezhës, me shumicë votash shqyrtoi dhe miratoi disa projektvendime që kishin të bënin kryesisht me dhënien e ndihmës ekonomike për përiudhën 1- 30 nëntor 2018, kompensimin e enërgjisë elektrike dhe dhënien e pagesës për përsonat me aftësi të kufizuar.
Në Vitin Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit Skënderbeu, Bashkia Lezhë në bashkëpunim me revisten “Illyricum Dea” të Medvegjës organizuan simpoziumin shkencor me temë: “Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Heroi Kombëtar i Shqiptarëve, me përmasa europiane dhe botërore”.
Bashkia Lezhë ia ka dalë me sukses që të ndryshojë kushtet e ngrohjes në kopshte, çerdhe e shkolla, duke garantuar nje proçes mësimor korrekt.
Me motivacionin ‘’Për kontributin e madh politik,social dhe intelektual të dhënë ndër vite për rrethin e Lezhës’’, z.Ramadan Hasanaj është vlerësuar me titullin ‘’Qytetar Nderi i Lezhës’’.
Kryetari i Bashkisë Lezhë z.Fran Frrokaj priti në një takim zyrtar Ambasadorin e Malit të Zi në Republikën e Shqipërisë SH.T.Z Dusan Mrdovic i cili shoqërohej edhe nga konsulli Danilo Brajovic.
Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve Bashkia Lezhë në bashkëpunim me Drejtorinë Rajonale të Arsimit, shoqatën “Word Vision” dhe Drejtorinë e Policisë organizuan një takim sensibilizues për mbrojtjen e të drejtave themelore të fëmijëve me temë: “Buzëqeshim kur kemi shprese dhe jetojmë në një komunitet pa dhunë”.
Është përkujtuar 74 vjetori i Çlirimit të Lezhës. Në ceremoninë e organizuar me këtë rast ishin të pranishëm drejtues të pushtetit lokal, veteranë, pjesetarë e të afërm të familjeve të të rënëve për liri dhe qytetarë te Lezhës, të cilët vendosën kurora me lule dhe bëne homazhe tek varrezat e dëshmorëve.
Ka përfunduar rikonstruksioni i urës se vjetër mbi lumin Drin, ku Bashkia Lezhë me fondet e veta bëri të mundur që në afatin kohor të 20-ditëve ta rikthejë atë në shërbim të qytetarëve.
Në këto 3 vite Bashkia Lezhë ia ka dalë me sukses që të ndryshojë kushtet e ngrohjes në kopshte, çerdhe e shkolla.
Bashkia Lezhë, për të tretin vit radhazi, vjen pranë fëmijëve me Bibliotekën Lëvizëse.
Shoqata e Bashkive të Shqipërisë zhvilloi mbledhjen e Komitetit Drejtues në Mallakastër, ku mori pjesë edhe kryetari i Bashkisë Lezhë, z.Fran Frrokaj.
Standartizimi i arkivave, sistemimi i çdo dokumenti zyrtar konform rregullave, ka qenë një sfidë për Bashkinë Lezhë pas reformës territoriale.
Kryetari i Bashkisë Lezhë z.Fran Frrokaj mori pjesë në Kongresin Botëror të Wirles mbajtur në Londër.
Ky është fshati Fishtë e epërme, në Zadrimë të Lezhes, ku më 23 tetor të vitit 1871 lindi poeti ynë kombëtar At Gjergj Fishta. Shtëpisë ku lindi nuk i kanë mbetur as rrënojat. Siç argumenton përgjegjësi i sektorit të trashëgimisë kulturore pranë Bashkisë Lezhë Paulin Zefi, themelet e saj gjënden këtu tek ky obelisk modest që mban lart kryqin dhe flamurin.
Për dy netë me radhë është zhvilluar në Lezhë Festivali Folklorik Tipologjik Kombëtar i Rapsodëve dhe Instrumentistëve Popullorë, edicioni i 10-të, organizuar nga Ministria e Kulturës, Bashkia Lezhë dhe Qendra Kombëtare e Veprimtarive Folklorike.
Sonte në orën 18:00, në sallën e madhe të Pallatit të Kulturës hap siparin edicioni i X-të i Festivalit Folklorik Tipologjik Kombëtar i Rapsodëve dhe Instrumentistëve Popullorë.
Sëmundjet e vështira prekin më të fortët ndër ne, dhe jemi pikërisht ne ato që duhet t’i sfidojmë. Gra dhe vajza të Bashkisë Lezhë, u bënë bashkë në fushatën sensibilizuese kundër kancerit të gjirit. Kontrollet periodike, ekzaminimi i hershëm dhe trajtimi në kohë i kancerit të gjirit shpëton jetë
Nën drejtimin e kryetarit Kristian Gjidoda është mbledhur Këshilli Bashkiak i Lezhës. Me shumicë votash këshilli shqyrtoi dhe miratoi një sërë projektvendimesh që kishin të bënin kryesisht me dhënien e ndihmës ekonomike për përiudhën 1-31 tetor 2018, kompensimin e energjisë elektrike dhe dhënien e pagesës për përsonat me aftësi të kufizuar.
Në 147 vjetorin e lindjes së poetit tonë kombëtar At Gjergj Fishta, në një aktivitet të organizuar nga Bashkia Lezhe, Homeri i letrave shqipe u përkujtua në truallin ku lindi, me studime shkencore, koncert artistik dhe mozaik recitimesh të përzgjedhura nga vepra e tij letrare.
Bashkia Lezhe ka permbyllur me sukses gjithë proçedurat e konkursit të organizuar në perzgjedhjen e bocetit më të mirë në skulpturë, kushtuar figurës së heroit tonë kombetar Gjergj Kastrioti Skenderbeu
Në fund të këtij muaji Lezha do të mirëpresë rapsodë dhe instrumentistë popullorë nga e gjithë Shqipëria dhe më gjërë në edicionin e 10-të të Festivalit Folklorik Tipologjik Kombëtar.
Kryetari i Bashkisë Lezhë z.Fran Frrokaj, ka paraqitur zyrtarisht pranë Fondit Shqiptar të Zhvillimit dhe Qeverisë kërkesën e përsëritur dhe projektin përfundimtar për rikonstruksionin e rrugës së Torovicës deri tek argjinatura si dhe për përmirësimin e infrastrukturës së fshatit Torovicë në qendër.
Në ditën ndërkombëtare dedikuar të moshuarve, në Qendrën e Moshës së Tretë në Lezhë u organizua një ditë ndryshe.
Bashkia Lezhë është prezantuar në Tiranë Në Ditën Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore, me vallen e pllanës, ku ra në sy përgatitja e lartë artistike e trupës së vallëtrëve .
Nën drejtimin e nënkryetarit Enver Hafizi është mbledhur në Lezhë komisioni vlerësues për përzgjedhjen e bocetit më të mire nga të gjithë punimet e paraqitura në skulpturë, kushtuar figurës së Gjergj Kastriotit - Skenderbeut.
Oraganizata “Dora e pajtimit” ne bshkëpunim me Bashkinë Lezhë, UNDP dhe organizatat “Librunetik” e “gratë në Shërbim Publik” po zbatojne prijektin “Rrjeti rinor Lezhe – LYONET”.
Në mjediset e Qendrës Kulturore të Fëmijëve "Gjergj Lacaj", Bashkia Lezhë ka organizuar konkursin e boceteve të Gjergj Kastriotit Skenderbeut të punuara nga Skulptorë vendas e të ardhur nga diaspora, nga të cilët do të përzgjidhet modeli më i mirë per t’u realizuar në shtatore monumentale prej bronzi dhe vendosur në sheshin kryesor që mban emrin e heroit tonë kombëtar.
Ka nisur puna per zbatimin e projektit të Bashkisë Lezhë që ka të bëj me rikonstruksionin e rrugës kryesore te qytetit te Shengjinit nga hyrja deri tek porti.
Me rastin e Natës së Kinemas Europiane, me iniciativë të delegacionit europian në Shqiperi,"Europe House" dhe Bashkia Lezhë, në mjediset e Qëndres Kulturore të fëmijëve “Gjergj Lacaj” organizuan shfaqjen e filmit artistk "Trishtimi i Zonjës Shnajder" .
Mali i Troshanit në Lezhë është vendi i preferuar për zhvillimin e sektorit të bletarise, pasi është shumë i pasur me bimë medicionale.
Po vijojnë normalisht punimet restauruese në Vendvarrimin e Gjergj Kastriotit-Skënderbeu dhe i strukturave murale antike të Lissusit.
Të dashur nxënës, mësues, prindër dhe banorë të Bashkisë Lezhë; Në këtë ditë të shënuar të fillimit të vitit të ri mësimorë 2018- 2019, më lejoni qe ne emrin tim dhe të stafit të bashkise, të përcjell urimet më të sinqerta për një vit të mbushur me sa më shumë dashuri për dijen, këmbëngulje për ta përqafuar atë dhe vullnet për ta konsoliduar edhe më tej respektin për mësuesin, shkollën dhe mbarë shoqërinë.
Në 35 shkollat e Lezhës filloi viti i ri mesimor 2018-2019. Sipas të dhënave të Drejtorisë Rajonale të Arsimit, procesi mësimor nisi normalisht e pa probleme si në shkollat e arsimit fillor, 9-vjeçar, atij të mesëm dhe profesional.
Këtë vit, pranë Qendrës Multidisiplinare Malteser, do të shtohet një shërbim i ri për banorët e Lezhës: kopësht parashkollor, grupmosha 5-6 vjeç. Kushte mjaft të mira si dhe stafi i specializuar, do të jenë në shërbim të fëmijëve të ciklit parashkollor, nga e hëna në të shtunë, me fokus të veçantë familjet në nevojë.
Po vijon puna për sistemimin e rrugës së varrezave të fshatit Kodhel në Njësinë Administrative Blinisht.
Përmes Fondit të Zhvillimit të Rajoneve Bashkia Lezhë ka nderhyrë në rikonstruksionin e plotë të Shkollës së Mesme të Bashkuar në Zejmen, e cila prej vitesh ndodhej në një gjëndje tejet të amortizuar.
Një ndër risitë në menaxhimin e mbetjeve në Shëngjin gjatë këtij sezoni, është heqja e konteinerëve përgjatë shetitores ‘Wilson’ dhe grumbullimi i mbetjeve të gjeneruara nga bizneset, në orare të caktuara nga operatori i pastrimit.
Një sistem tërësisht i ri për menaxhimin e mbetjeve po zbatohet në çdo fshat të çdo Njësie Administrative të Bashkisë Lezhë.
Në zbatim të Urdhërit Nr.65 datë 17.5.2018 të kryetarit të bashkisë Lezhë Z.Fran Frrokaj, pas verifikimit dhe preventivimit të nevojave për riparimin e ambjenteve shkollore për vitin shkollor 2018-2019 në të gjitha Njësitë Administrative, po vijohet normalisht me ndërhyrjet konkrete në çdo objekt
Komuniteti musliman i Lezhës ka festuar Kurban Bajramin. Me kete rast kreu i Bashkisë së Lezhës Fran Frrokaj, ka vizituar Myftinine dhe ka uruar komunitetin musliman te Lezhës për festën e Kurban Bajramit.
Për të 13-tin vit radhazi Bashkia e Lezhës organoizon festimin e “Ditës së Shtegtarëve”.
Bashkia Lezhë ka filluar sot fazën e pestë për trajtimin (sterilizim, vaksinim, identifikim dhe rehabilitim) e qenve endacakë duke ngritur edhe një qendër të posaçme pranë ish-Poligonit parafabrikat të Ndërmarrjes së Ndërtimit Lezhë (ish-NSHN).
Shoqata “Trojet e Arbërit” Prishtinë, në bashkëpunim me bashkinë Lezhë kanë organizuar sesionin shkencor “Gjergj Kastrioti Skenderbeu – Heroi Kombetar i Shqiptarëve”.
Në këto tre vite Bashkia Lezhe ia ka dalë me sukses të përmirësojë shërbimet sociale ekzistuese dhe të shtojë të reja.
Shëngjini mbetet një ndër destinacionet turistike më të pëlqyeshme në të gjithë Shqipërinë për pushimet verore.
Skema ujitëse e kulluese në të gjitha Njësitë Administrative te Bashkise Lezhe është përmirësuar ndjeshëm duke ndikuar drejtpërdrejt në punën e fermerëve të zonës.
Nën drejtimin e kryetarit Kristian Gjidoda është mbledhur Këshilli Bashkiak i Lezhës.
Po përfundon ndërtimi i rampave në të gjithë trotuaret e qytetit të Lezhës
Në këto tre vite Bashkia Lezhe ka arritur të përmirësojë ndjeshëm infrastrukturën ujitëse dhe kulluese në të gjitha njësitë e saj administrative
Organizata “Ambasadorët e Paqës” në Zadrimë të Lezhës, në kuader të proejktit PACT me fokus” Qeverisja e mirë -Anti korrupsion”, të finacuar nga Bashkimi Europian në bashkëpunim me ANTARC, ka organizuar takimin përmbyllës të projektit: ” Mundësi të barabarta punësimi për të rinjtë”.
Zadrima e Lezhës me fushat e pafundme është një zonë me potencial të konsiderueshem ekonomik por dhe me një kulturë të adminirueshme, histori të lavdishme dhe resurse turistike me vlera unikale në rajon.
Bashkia Lezhë,organizata “Jeta Tier Und Mensch” dhe grupi i vullnetarëve “Help Animal Lezha”, fushatë për sterilizimin e qenëve endacakë dhe rehabilitimin e tyre duke ngritur një qender të posaçme
Kane nisur punimet per restaurimin e Memorialit te Skenderbeu ne Lezhe. Ky projekt me vlere 30 milion lek financohet nga Ministria e Kultures dhe realizohet brenda vitit mbarekombetar te Gjergj Kastriotit
Nën drejtimin e kryetarit Kristian Gjidoda është mbledhur Këshilli Bashkiak i Lezhës. Me shumicë votash këshilli shqyrtoi dhe miratoi një sërë projekt vendimesh që kishin të bënin kryesisht me dhënien e ndimës ekonomike për përiudhën 1- 30 qershor 2018, kompensimin e energjisë elktrike dhe dhënien e pagesës për përsonat me aftësi të kufizuar.
Kryetari i Bashkisë Lezhë z.Fran Frrokaj priti në një takim pune Drejtorin Ekzekutiv të Shoqatës së Bashkive të Shqipërisë z.Agron Haxhimali,në kuadër të bashkëpunimit me eskpert ndërkombëtar për mbrojtjen mjedisore, ‘’Projekti Energjia e Gjelbër (LOCAL4GREEN),
Iftar tek restoranti “Stela” sponsorizuar nga kryebashkiaku zoti Fran Frrokaj per komunitetin musliman te Lezhes me rastin e muajit te Ramazanit. Ishin te pranishem myftiu Agim Tereziu, deputetja Lindita Metaliaj, zevendeskryetari i Bashkise Enver Hafizi dhe besimtare musliman te Lezhes.
Lidhur me ngjarjen në Shëngjin,ku është shkëputur një masiv gurësh që ka goditur më pas një autobus udhëtaresh duke sjellë plagosjen e dy shtetaseve,Bashkia Lezhë së pari iu uron shërim sa më të shpejtë të lënduarave,ndërsa sqaron opinion publik se ky aks rrugor nuk është në varësi të bashkisë por Autoritetit Rrugor Shqiptarë.
Bashkia Lezhë gjatë këtyre ditëvë ka evidentuar dëmtime të pronës së përbashkët publike, probleme të cilat po i ndesh herë pas here, ku qytetarë të papërgjegjshëm dëmtojnë ambjentin.
Në kuadër të përgatitjes për hartimin e buxhetit afatmesëm 2019-2021, Bashkia Lezhë ka organizuar një Dëgjesë Publike me qytetarë dhe grupe interesi, ku është informuar rreth këtij draft programi.
Në Diten e 1Qershorit, festes se femijeve ne sheshin “Gjergj Kastrioti Skenderbeu” u zhvillua një manifestim kulturor- sportiv, ku protagonist ishin femijet e te rinjtë e Zadrimes “Ambasadoë të Paqes” dhe nxënës shkollash të qytetit dhe Njesive te tjera Administrative.
Bashkia Lezhë mori pjesë në takimin e parë të projektit ‘European Counter &Alternatives Narratives Network’
Nën drejtimin e kryetarit Kristian Gjidoda është mbledhur Këshilli Bashkiak i Lezhës. Me shumicë votash këshilli shqyrtoi dhe miratoi një sërë projekt vendimesh që kishin të bënin kryesisht me dhënien e ndimës ekonomike për përiudhën 1- 31 maj 2018, kompensimin e energjise elktrike dhe dhënien e pagesës për përsonat me aftësi të kufizuar
Në Shëngjin atmosfera festive zgjati deri mesnatë si një urim mirëseardhjeje ndaj turistëve që do zgjedhin bregdetin e Shëngjinit dhe të Tales për pushimet verore.
Në kuadrin e Ditës Botërore të Bletëve është organizuar në Lezhë panairi i prodhimeve të bletarisë; “Pa bletë s’ka jetë-Mbrojmë bletët, mbrojmë planetin”.
Bashkia Lezhë në bashkëpunim me specialistët e Qendrës së Realizimit të Veprave të Artit, ka filluar punë për restaurimin e plotë të veprave monumentale prej bronzi që ndodhen në qendrën muzeale të qytetit tonë.
Për herë të parë Bashkia Lezhë organizoi Festivalin e Gastronomisë: ''Lezha Gatuan'. Merrnin pjesë restorantet më të njohur, kuzhinierët më të mirë , ku spikati një meny me plot krijimtari dhe shije pa harruar gatimet tradicionale bio.
Bashkia Lezhë ka përkujtuar 613 vjetorin e lindjes se heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skenderbeu. Aktiviteti përkujtimor, me zjarert e ndezura, është zhvilluar në orët e mbrëmjes në mjediset e vendvarrimit të heroit
Në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit-Skenderbeu, Bashkia e Lezhës mirëpriti këtë të shtunë drejtues të Kishës Katolike të Shqipërisë, Kosovës, Malit të Zi dhe Maqedonisë shoqëruar nga vëllezër të besimit musliman në shtetet ku jetojnë shqiptarët.
Në prag të zezonit turistik të verës dhe javës kombëtare të mjedisit, ka nisur në Lezhë aksioni për pastrimin e bregdetit dhe gjithë territorit.
Këto ditë të bukura pranvere gjallërojnë më shumë nga buzëqeshjet e fëmijëve.
Në vitin Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit Skënderbeut Lezha e Besëlidhjes historike dhe memoriali i heroit tonë kombëtar presin e përsjellin vizitorë të shumtë që vijnë nga mbarë trojet shqiptare.
Bashkia Lezhë, përmes aktiviteteve të shumëllojshme, kujdeset për argëtimin e fëmijeve dhe të rinjëve të Qëndres së Zhvillimit Ditor “Trendafilat”.
Në kuadrin e Ditës Ndërkombëtare të Romëve po implementohet në Lezhë projekti “Shoqëria civile kundër ekstremizmit të dhunshëm”.
Besimtarët katolikë të Lezhës kanë kremtuar Ditën e Pashkëve, ngjalljen e Krishtit, si dita më e rëndësishme në kalendarin festiv të krishterë.
Është prezantuar në bashkinë e Lezhës projekti “Forcimi i kapaciteteve të shoqërisë civile për zbatimin e të drejtave të personave me aftësi ndryshe në Shqipëri”. Ky projekt do të financohet nga Bashkimi Europian dhe do të zbatohet në disa bashki
Ambasadorja Ruth Huber nga Agjensia Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim bashkë me zyrtarë të tjerë zvicerianë, zhvilluan një takim me zëvendës kryetarët e bashkive Lezhë , Shkodër dhe Malësi e Madhe ku diskutuan mbi statusin e decentralizimit dhe konsolidimin e reformës territoriale në Shqipëri, sfidat, vështirësitë, anët pozitive dhe negative, përmirësimin e shërbimit drejt qytetarëve.
Për komunitetin e Lezhës destinacioni kryesor i festimeve në Ditën e Verës ka qënë kalaja e qytetit. Të rinj e të reja, nxënës shkollash e qytetarë preferuan të udhëtonin më këmbë deri në mjediset e kalasë, ku Bashkia Lezhë në bashkëpunim me Drejtorinë Rajonale të Kulturës Kombëtare Shkodër dhe Sofrën Shqiptare kishin marrë të gjitha masat për festimin në mënyrë sa më argëtuese të kësaj dite.
Banorët e Bashkisë Lezhë nga kanë përfituar një shërbim mjaft të domosdoshëm për shëndetin e gruas dhe fëmijës,kjo falë inagurimit të qendres ‘’Caza Ola’’,një ndër investimet më të rëndësishme te realizuara së fundmi. Ky projekt është realizuar nga financimi i Operae Life Onlus me menaxhere Znj.Laura Bellamosi dhe Bashkisë Lezhë si dhe me mbështetjen e Rajonit të Trentino -Alto Adige, Itali.
Sektori i Kujdesit Social pranë bashkisë Lezhë në bashkëpunim me World Vision po organizon takime informuese dhe ndërgjegjësuese mbi rolin, përgjegjësitë dhe funksionin qe ka ky sektor, qe lidhet me çeshtjet e mbrojtjes se femijeve ashtu edhe problemet e dhunës në familje.
Në 8-Mars Bashkia Lezhë dhuron lule për më shumë se 100 gratë dhe vajzat, punonjëse në Fabrikën e Përpunimit të Nënprodukteve të Mishit.
Drejtoria e Shërbimeve Sociale e Bashkisë Lezhë në bashkëpunim me Caritas, organizuan në Njësinë Administrative Shënkoll, takimin informues me personat me aftësi ndryshe mbi shërbimet dhe të drejtat e tyre.
Me rastin e 7 Marsit, ditës së mesuesit, Bashkia dhe Drejtoria Arsimore Rajonale Lezhë organizuan në sallën e pallatit të kulturës një aktivitet artistik kushtuar kësaj date të rëndësishme, që hodhi themelet e arsimit shqiptar dhe që përkon me 131 vjetorin e hapjes së mësonjëtorës së parë shqipe në Korçë.
Bashkia Lezhë në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Shqiptar, Dega Lezhë, kanë organizuar në mjediset e pallatit të kulturës aktivitetin human të dhurimit vullnetar të gjakut.
Erozioni, duke gërryer rërën e plazhit dhe brezin e gjelbërt, ka krijuar një situatë alarmante në bregdetin e Shëngjinit. Pishat me moshë 50-vjeçare dhe bimësia e bregut po shkojnë në det, duke u rrezikuar dhe laguna e Kunes aty pranë.
Kryetari i Bashkisë Lezhë, Fran Frrokaj, priti këtë të shtunë delegacionin nga Polonia që kryesohej nga kryetari i Qarkut Nysa, Czesllaw Bilobran, nga kryetari i komunës Otmuchow, Jan Wozniak dhe përfaqësues të tjerë.
Në përkujtim të 574-vjetorit të Kuvendit të Lezhës, një nga ngjarjet më të rëndësishme ne historinë e kombit shqiptar, Bashkia e Lezhës ka organizuar veprimtari kulturore artistike me temë: “Rron në shekuj Besëlidhja e Lezhës”.
Bashkia e Lezhës, me mjetet dhe mundësitë që disponon, po punon me intensitet për pastrimin e kanaleve të dyta e të treta kulluese.
Sentenca e moçme: “Dimri vonon por nuk harron” ruan vlerë aktuale.
Ndihma ekonomike i është besuar një sistemi të dështuar, jo transparent dhe abuziv që nuk e njeh gjendjen reale e të mjerueshme të familjeve përfituese apo atyre që kanë aplikuar për herë të parë.
Janë përuruar në Lezhë mjediset e reja të Qëndres Multifunksionale për Moshën e Tretë.
Takimi i Komitetit Drejtues të ShBSh.
Bashkia Lezhë në bashkëpunim me institucionet vendore, Pallatin e Kulturës, Qëndrën Kulturore të Fëmijëve “Gjergj Lacaj” dhe shkollat po oirganizon veprimtari të ndryshme me rastin e 10-vjetorit të shpalljes së pavrësisë së Kosovës.
Nën drejtimin e zv.kryetarit Zef Doç është mbledhur Këshilli Bashkiak i Lezhës. Me shumicë votash këshilli shqyrtoi dhe miratoi një sërë projekt vendimesh që kishin të bënin me dhënien e ndimës ekonomike për përiudhën 1- 28 shkurt 2018 dhe dhënien e pagesës për përsonat me aftësi të kufizuar.

Sherbime dhe kontakte

Adresa:

Lagjia Skenderbeg, Sheshi Gjergj Kastrioti
Lezhe, Albania
info@lezha.gov.al
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2016 Bashkia Lezhe